085 130 46 34

info@binddd.nl

Nieuwe regels voor groepstransportovereenkomsten (GTO’s)

je bent nu hier

Geplaatst op:

13 januari 26

Laatst bijgewerkt op:

13 januari 26

Nieuwe regels voor groepstransportovereenkomsten (GTO’s): welke mogelijkheden brengt dit met zich mee?

Netcongestie is voor veel bedrijven en overheden inmiddels dagelijkse realiteit. Uitbreiden, verduurzamen of elektrificeren is lang niet altijd mogelijk door een gebrek aan transportcapaciteit op het elektriciteitsnet. De groepstransportovereenkomst (GTO) wordt gezien als een van de mogelijkheden binnen een Smart Energy Hub (SEH). Sinds 19 december 2025 zijn de spelregels hiervoor vastgelegd in het codebesluit groepstransportovereenkomst van de ACM. Daarmee is de GTO niet langer een pilot of experiment, maar een officieel onderdeel van het Nederlandse energiesysteem. Wat houden deze nieuwe regels in? En wat betekenen ze concreet voor ondernemers, overheden en samenwerkingsverbanden?

Wat is een groepstransportovereenkomst (GTO)?

Een GTO maakt het mogelijk dat meerdere aangeslotenen – bijvoorbeeld bedrijven op een bedrijventerrein of deelnemers aan een energiehub – gezamenlijk transportcapaciteit afnemen van het elektriciteitsnet.

 

In plaats van dat iedere aansluiting individueel een maximale piek reserveert, wordt gekeken naar het gezamenlijke gebruik. Door onderlinge afstemming van vraag en aanbod kan het net lokaal efficiënter worden benut.

“Een groepstransportovereenkomst is geen standaardoplossing. Juist een goed haalbaarheidsonderzoek laat zien óf en hoe een GTO in jouw situatie echt waarde toevoegt.”

Jeroen Mol,
bind

Wat is er veranderd sinds 1 januari 2026?

Met het codebesluit heeft de ACM vastgelegd onder welke voorwaarden netbeheerders een GTO mogen en moeten aanbieden. Belangrijke wijzigingen en uitgangspunten zijn:

  • Verplichte aanbieding vanaf 1 januari 2027
    Netbeheerders zijn vanaf die datum verplicht om de GTO als contractvorm aan te bieden. In de praktijk bereiden netbeheerders zich hier al in 2026 op voor.
  • Geen opslag meer op netkosten
    De eerder gehanteerde vermenigvuldigingsfactor van 1,21 op de netkosten is geschrapt. Dit verlaagt een belangrijke drempel voor deelname.
  • Groeps-GTV is geen optelsom
    Het groeps-gecontracteerd transportvermogen (GTV) wordt bepaald op basis van gelijktijdigheid van pieken, en is dus geen simpele optelsom van individuele contracten.
  • Netvlak bepalend voor tarifering
    De groep wordt ingedeeld op het hoogste netvlak waaraan de individuele aansluitingen zijn verbonden. Dit kan invloed hebben op de tarieven.

Waarom een haalbaarheidsonderzoek essentieel is

Een GTO kan veel voordelen opleveren, maar is niet in alle situaties automatisch de beste oplossing. In sommige gevallen wijken partijen uit naar alternatieven zoals cable pooling, een gesloten distributiesysteem (GDS), een directe lijn of opslag/opwek achter de meter.

 

Juist daarom is een goed onderbouwd haalbaarheidsonderzoek belangrijk. Daarbij wordt onder andere gekeken naar:

  • huidige en toekomstige vermogensbehoefte
  • gelijktijdigheid van gebruik binnen de groep
  • financiële en juridische risico’s
  • samenwerking en governance binnen de groep
  • afstemming met de netbeheerder

 

Een realistische en goed onderbouwde aanpak vergroot de kans dat een GTO daadwerkelijk bijdraagt aan groei én netontlasting.

 

Wij begeleiden ondernemers, overheden en ondernemersverenigingen bij dit soort haalbaarheidsonderzoeken. Vanuit onze ervaring met energiehubs en netcongestieoplossingen combineren we technische analyse met organisatorische en strategische keuzes. Zo ontstaat een realistisch beeld van wat binnen een GTO mogelijk is. Binnen deze aanpak bieden we bedrijven bovendien altijd individueel advies, waarbij vaak direct ‘laaghangend fruit’ kan worden geïdentificeerd en benut.

De basis ligt er, maar nu komt de praktijk

Met de nieuwe regels voor groepstransportovereenkomsten is de basis gelegd. De volgende stap is bepalen of en hoe een GTO in jouw situatie daadwerkelijk uitvoerbaar is. Dat vraagt om inzicht in het gezamenlijke elektriciteitsgebruik, toekomstige groei, samenwerkingsafspraken én een goede afstemming met de netbeheerder.

 

Met bind Energie helpen we ondernemers, overheden en ondernemersverenigingen om die stap zorgvuldig te zetten. We starten met een persoonlijke kennismaking op locatie, gevolgd door een haalbaarheidsonderzoek waarin we onder andere kijken naar:

  • de mogelijkheden voor een SEH;
  • gezamenlijke contractvorming via een GTO;
  • alternatieven of aanvullingen, zoals een GDS of directe lijnen;
  • de organisatorische en ruimtelijke inrichting van samenwerking, nu en in de toekomst.

 

De uitkomst is een concreet en praktisch rapport, dat houvast biedt in gesprekken met partners en netbeheerders en direct gebruikt kan worden voor vervolgstappen. Zo vertalen we regelgeving naar oplossingen die in de praktijk echt werken.

 

Daarnaast krijgen individuele ondernemers inzicht in hun eigen energieprofiel en ontvangen zij persoonlijke adviezen die direct toepasbaar zijn in de praktijk. Ook denken we actief en praktisch mee over concrete oplossingen, zoals de inzet van zon-PV, accu’s en slimme laadpalen, passend bij hun specifieke situatie.

 

Benieuwd wat een groepstransportovereenkomst in jouw situatie kan betekenen? Neem gerust contact met ons op!

Benieuwd wat een groepstransportovereenkomst in jouw situatie kan betekenen?

Neem contact op via info@binddd.nl. We kijken graag met je mee.

Of, mail ons op info@binddd.nl

Vraag onze brochure aan